« Tagasi

Anija Mõisa ootab raamatu väljaandmiseks annetusi.

Kultuuriajaloolane Juhan Maiste on sihtasutuse Anija Mõisa Haldus tellimusel kirjutanud põhjaliku ülevaade Anija mõisa ajaloost. Käsikiri on valmis, raamat on kujundamisel ning trükist ilmub oktoobris.
Autori sõnul on raamat „Anija mõisa ajalugu. Aadel ja talupoeg" justkui romaan, millel on kaks algust – üks on mõisast ja mõisakultuurist, mõisahärradest-prouadest, teine koormistest, talurahvast ja selle klassivõitlustest. Juhan Maiste on püüdnud need kaks omavahel põimunud maailma, mis tema sõnul teineteist mõjutavad ja rikastavad, ühte siduda. Ühe peatüki, koolist ja seltsielust Anija mõisas, kirjutas Kehra muuseumi juhataja Anne Oruaas.

85 protsenti raamatu kujunduse ja väljaandmise kuludest kaetakse EASist Anija mõisa restaureerimiseks eraldatud rahast. 15protsendilisest omaosalusest lootsime teenida mõisa pargi õpperaja programmide müügist ja aida rendituludest, kuid sellele tõmbas kriipsu peale koroonakriis. Ka veel varem, jaanuaris 2020 korraldatud rahakogumine ühisrahastusplatvormi Hooandja kaudu ei olnud edukas, raamatuprojekt ei kogunud annetustest soovitud 5000 eurot ning jäi toetuseta. Seetõttu otsustasime korraldada uue annetuste kogumise kampaania.

„Raamatu tiraaž on 800, see on ligi 400leheküljeline, värvipiltidega, mahukas ja väärikas ülevaade Anija mõisa kirjust ajaloost. Seesugust raamatut, kus oleks korraga kirjeldatud nii aadlike kui talupoegade elu, ei olegi Eestis varem välja antud. Juhan Maiste on teinud ära väga suure töö, käinud Anija mõisa kohta ka arhiividest materjali ja fotosid otsimas. Usun, et raamat on oluline kogu selle piirkonna jaoks, kuid ka suure kultuuriajaloolise väärtusega. Väljaandmiskuludest on puudu veel umbes 15 000 eurot.

Raamatu „Anija mõisa ajalugu. Aadel ja talupoeg" väljaandmise toetamiseks ootame annetust SA Anija Mõisa Halduse arveldusarvele EE742200221044384464, selgituseks tuleks lisada, et toetan raamatu valmimist.

Kohaliku elaniku Raimo Jõeranna intervjuud kunstiajaloolase Juhan Maistega vaata siit