« Tagasi

Presidendi teenetemärk Kaja Sarapuule ja Fredi Armand Tompsile

 

President Kersti Kaljulaid annab Eesti Vabariigi aastapäeva eel riigi teenetemärgid tänuks 112 inimesele, kelle pühendumus on muutnud Eesti elu paremaks. Nende seas on Kehra Gümnaasiumi õppealajuhataja Kaja Sarapuu ja Anija mõisa arendamisel väärtusliku panuse andnud Fredi-Armand Tomps.

Hariduselu edendaja Kaja Sarapuu on lisaks Kehra Gümnaasiumis õppealajuhataja ameti pidamise Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi juhatuse esimees, seltsiga seotud olnud selle loomisest alates pea 30 aastat ja seisnud hea selle eest, et seltsist on saanud tõsiseltvõetav emakeeleõpetajaid esindav organisatsioon. Vabariigi Presidendi otsusega on Sarapuule antud Valgetähe IV klassi teenetemärk. 

Fredi-Armand Tomps on oma laiapõhjaliste teadmiste ja arhitektuuripärandi hoidja kogemusega olnud hindamatuks abiliseks Anija mõisahoone rekonstrueerimisel. Tomps on pika loometeega arhitekt ja muinsuskaitsja, kelle olulisemateks töödeks kujunesid ajalooliste linnasüdamete rekonstrueerimine ning mõisakeskuste elluäratamine. Ta on üks Eesti Vabaõhumuuseumi ja Lahemaa Rahvuspargi rajajatest. Samuti tegeles ta sõjas hävinud Narva taastamisega, kus tema käe all restaureeriti Hermanni linnus, bastionid ning taastati raekoda. Vabariigi Presidendi otsusega on Tompsile antud Valgetähe III klassi teenetemärk.