Anija valla projekt Kehra raudteepeatuse ühendamisest erinevate liikumisviisidega valiti parimaks keskkonnaprojektiks Harjumaal

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) kutsus juba seitsmendat korda valima Maakonnasipelgat ehk parimaid keskkonnaprojekte Harjumaal.

Nominendid konkursile pakkusid välja KIKis projektidega tegelevad inimesed enam kui tuhande projekti hulgast, mis 2016. aastal lõpetati. Nende hulgas on nii siseriiklikust keskkonnaprogrammist kui ka eurorahadest ellu viidud projekte.

Maakonnasipelga tiitli sai igast maakonnast projekt, mis kogus nädala jooksul KIKi Facebooki lehel enim hääli. KIK peab laureaate silmas teemakohase tänutahvliga.

Anija valla Kehra raudteepeatuse projekti eesmärk oli pakkuda inimestele Kehra linnaruumis erinevaid keskkonnasõbralikke liikumisviise ja ühendada Kehra raudteepeatus paremini teiste transpordiliikidega. Selleks ehitati ja rekonstrueeriti üle 2 kilomeetri kõnniteid, korda tehti 915 meetrit Põhja tänava sõiduteed ja 500 meetrit Kose mnt sõiduteed. Ehitati kaks autoparklat kokku 64 kohaga ja kolm kokku 42 kohaga kaasaegset jalgrattaparklat sealhulgas 8 Bikeep'i nutika parkimiskohaga. Kogu ala kaeti uue tänavavalgustusega, kuhu paigaldati kokku 81 tänavavalgustusposti.

Anija vallavanema Arvi Karotami sõnul on lisaks suurenenud turvalisusele, mugavusele ja keskkonnateadlikkusele oluline, et Kehra kui Anija valla keskuse areng jõudis selle projekti abil 21-sse sajandisse: „Kui Kehra külastajad ja kohalikud ütlevad, et ei tunne tänast Kehrat enam äragi, on see tunnustus meie ühistele jõupingutustele. Kui meie pingutusi tunnustab lisaks kogukonnale ka KIK Maakonnasipelga tiitliga, on see meile suur au."

Raudteepeatuse ala renoveerimisega sai 2016. aastal alguse Kehra linnaruumi mahukas uuendamine ja muutumine senisest tööstuslinnast looduskaunis jõekäärus olevaks keskkonnasõbralikuks väikelinnaks. Raudteejaama piirkonna valmimisele järgnes veel samal aastal kergliiklustee rajamine Kehrast Kaunissaare puhkealani, uue linnastaadioni ehitamine, lasteaedade renoveerimine ning käesoleva aasta hilissügisel valmib Kehra jaamahoonesse teeninduskeskus ja Vabadussõja murdelahingute muuseum.

Anija vallavalitsus sai Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist KIKi toetuse 784 509 eurot. Anija vald lisas omaosalusena 188 491 eurot.

Lisainfo:

Arvi Karotam
Anija vallavalitsus, vallavanem
Lahinguvälja mälestusmärgi taastamise töögrupi eestvedaja
Tel: 501 4914
E-mail: arvi.karotam@anija.ee