Kaitseväelased, kaitseliitlased, liitlasvägede sõdurid ja Anija valla elanikud osalesid Kehra lahingu mälestussamba talgutel

Laupäeva, 13. mai hommikul olid Lahinguvälja raudteejaama juurde oodatud kõik ajaloohuvilised, kes soovisid osaleda talgutel, muutmaks taastatava Vabadussõja Kehra lahingu mälestussamba asukoht paremini nähtavaks ja ligipääsetavaks. Vabadussõja mälestussamba taastamine Lahinguvälja raudteepeatuse lähistel on Anija valla ja kogu Eesti rahva väärikas kingitus Eesti riigi 100. juubeliks.  Laupäeval toimunud talgutel osales 40 inimest.
Lisaks Anija valla inimestele andsid talgutele omapoolse panuse 30 kaitseväe õppusel Kevadtorm osalejat, kelle seas oli nii kaitseväelasi, kaitseliitlasi kui ka liitlasvägede sõdureid.

Foto autor: Roomet Ild

Kaitseväe Peastaabi major Viljar Kurg: „See, et me olime oma kaitseväelastega seal ja toetasime mälestussamba taastamist, on meie auvõlg kõigi Vabadussõjas võidelnud ja langenud vaprate Eesti meeste ees. Samuti oli see suurepärane võimalus anda noortele meestele võimalus teha oma kätega midagi reaalselt ajaloo talletamiseks. Loodan et see jäi neile meelde ja tõi Eesti ajaloo tähtsaima ajajärgu neile lähemale."

4. jaanuaril 1919 toimunud Kehra lahing oli Vabadussõja esimene edukas soomusrongilahing ja üks tähtsaimatest murdelahingutest, mis peatas punaste vägede pealetungi Tallinnale. Lahingu saatuse otsustas soomusrong number 1, mis komandör Anton Irve juhtimisel Kehra jaamast vaenlasele vastu läks. Praeguse Lahinguvälja raudteepeatuse juures peetud lahingus hävitati punaste väeüksus ja peatati vaenlase pealetung Tallinnale.

Kehra lahingu võidust sai alguse Eesti rahvaväe kiire edu terves Eestis ja punased tõrjuti piiri taha. Juba pooleteise kuu pärast kontrollis Eesti riigi võim kogu Eesti ala, luues sellega aluse Eesti Vabariigi loomisele.

Lahinguvälja mälestusmärgi taastamise töögrupi eestvedaja, Anija vallavanema Arvi Karotami sõnul oli Kevadtormil osalejate liitumine Lahinguvälja mälestussamba taastamise talgutega suur au: "Tuhat tänu kõigile osalejatele! See, et rahvusvahelisel õppusel osalevad kaitseväelased ja liitlased otsustasid üheskoos panustada ka Eesti ajaloo väärtustamisesse, on oluline märk nende pühendumisest Eesti kaitsele. Nelja tunniga sai puudest ja võsast puhastatud kogu mälestussamba raudteepoolne maaala. Tulevikus on 6,5meetrine taastatud sammas kõigile rongiga möödasõitjaile nähtav."

Vallavanem andis Kevadtormil osalejatele üle ka annetuskastid, kuhu kõik õppustel osalejad saavad anda omapoolse rahalise panuse Lahinguvälja mälestussamba taastamiseks. Kaitseväe peastaabi poolse toetusaktsiooni koordinaatori leitnant Eero Salmanni sõnul on esimesed toetused juba annetuskastidesse laekunud.

Partneritena on lisaks Kaitseväele ja Kaitseliidule mälestussamba taastamisse kaasatud ka Eesti Sõjamuuseum, kelle toetusel avatakse hilissügiseks renoveeritavas Kehra raudteejaama hoones Vabadussõja muuseum.

Lahinguväljal taastatav Vabadussõja mälestussammas avatakse Kehra lahingu 99. aastapäeval, 4. jaanuaril 2018.

Talgupäeva pildigalerii leiate järgnevalt aadressilt:

Lisainfo:

Arvi Karotam
Anija vallavalitsus, vallavanem
Lahinguvälja mälestusmärgi taastamise töögrupi eestvedaja
Tel: 501 4914

Teate edastas: